Znaczenie Nilu dla starożytnych Egipcjan

Egipt darem Nilu

eVisa EgyptW niniejszym artykule wyjaśnię z jakiej przyczyny Egipt, był powszednio nazywany “darem Nilu”. Egipt jest położony w Afryce, w części pustynnej. Czyli dookoła otaczały go same piaski, w okolicy nie było jezior lub roślin, z wyjątkiem kaktusów.

Jednak przez Egipt przepływa jedna rzeka “Nil”, to jest jedyna rzeka, jaka przepływała przez Egipt.

Znaczenie Nilu

Właśnie niedobór rzek, na terenie Egiptu, hamował uprawę roślin, szybszą komunikację. Co roku Nil wylewał się, co uniemożliwiało hodowlę roślin. Co interesujące wylewy rzeki symbolizowały bieg egzystowania w kraju faraonów.

eVisa EgyptNowinką jest że terminarz antycznych Egipcjan, bazuje na wylewach rzeki: siewy i dodatkowo żniwa odpowiadały bieżącym porom roku. Również atrakcyjne może być, iż określenie “Egipt” wywodzi się od staroegipskiego słowa Kemi, co oznacza “muł nilowy”(później z tego mułu fabrykowano cegły).

Wracając do komunikacji wodnej, Nil używano właśnie do transportowania przygotowanych cegieł, jakie były używane do budowy piramid dla pierwszych faraonów. Nil był także łączony z wiarą, która była bardzo znacząca dla antycznych Egipcjan.

Nil a wierzenia religijne

Faraon odbywał swoją ostatnią ziemską podróż po Nilu, wspólnie z gromadą żałobników. Rzeka posiada swoje dwa własne bóstwa: Apis, eVisa Egyptktóry był odpowiedzialny za wylewy rzeki, oraz Sobeka bóg krokodyl – opiekował się obszarami, jakie obfitowały w wodę.

Oczywiście wylewy Nilu, były czasami za małe, żeby cokolwiek hodować, co owocowało dużym głodem, wówczas społeczność Egiptu została zmuszona do budowy kanałów nawadniających. Optymalnym oraz największym ogniwem upraw byli włościanie, ich było najwięcej i to oni najwięcej pracowali.

Zobacz więcej: eVisa Egypt .

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *